flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

АНАЛІЗ ДАНИХ СУДОВОЇ СТАТИСТИКИ про роботу Знам”янського міськрайонного суду Кіровоградської області за 2013 рік

АНАЛІЗ  ДАНИХ  СУДОВОЇ  СТАТИСТИКИ
 
 
про роботу Знам”янського міськрайонного суду Кіровоградської області
за 2013 рік
 
 
            Аналіз статистичних даних про роботу суду за 2013 рік у порівнянні з аналогічним звітним періодом минулого року (2012 роком) відображає збільшення надходження кримінальних справ та кримінальних проваджень на розгляд до суду;  тенденцію зменшення кількості адміністративних справ, збільшення цивільних справ, зменшення справ про адміністративні правопорушення, що надходили на розгляд до Знам”янського міськрайонного суду Кіровоградської області протягом звітного 2013 року. 
            У порівнянні з 2012 роком загальна кількість справ усіх категорій і матеріалів зменшилась за рахунок зменшення кількості адміністративних справ на 42 одиниці, зменшення справ про адміністративні правопорушення на 100 одиниць.
            У Знам”янському міськрайонному суді за штатним розписом  посада судді передбачає наявність 9 одиниць суддів. У період з 01.01.2013 року і по 03.11.2013 року у суді існували 2 вакантні посади судді. 04.11.2013 року на підставі Указу Президенкта України № 571/2013 від18.10.2013 року судом було видано Наказ № 45-к про призначення на посаду судді Богданову Олену Едуардівну. Як наслідок, з 05.11.2013 року в суді залишилась одна  вакантна посада судді, яка існувала до 22.11.2013 року. 22.11.2013 року на підставі Указу Президента України № 620/2013 від 07.11.2013 року було видано Наказ суду № 46-к про призначення на посаду судді Берднікову Галину Володимирівну. Відповідно до ч.1 ст.55 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» особа, вперше призначена на посаду судді, набуває повноважень судді після складення присяги судді .Станом на 01.01.2014 року вище вказана присяга суддями не складалась. З урахуванням викладених обставин, правосуддя у судді протягом 2013 року фактично здійснювало 7 суддів. Викладені обставини у свою чергу спричинили збільшене навантаження у роботі носіїв судової влади; оголошення перерв по справам, що знаходилися у них в провадженні, у зв’язку із зайнятістю судді в іншому процесі. Звідси і випливає наявність справ, розглянутих з порушенням строків, передбачених чинним законодавством України.
 
            Упродовж 2013 року середньомісячна кількість справ усіх категорій та матеріалів, що надходила щомісяця на розгляд кожного судді з розрахунку фактичної роботи протягом року 7 суддів складає 66 справ усіх категорій та матеріалів / з урахуванням того, що кількість справ усіх категорій і матеріалів, що знаходилися у провадженні суду протягом 2013 року дорівнювала 5556 справ та матеріалів / ( у 2012 році середньомісячна кількість справ усіх категорій та матеріалів, що надходила щомісяця на розгляд кожного судді з розрахунку фактичної роботи протягом повного звітного року  7 суддів складає 73 справи усіх категорій та матеріалів / з урахуванням того, що кількість справ усіх категорій і матеріалів, що знаходилися у провадженні суду протягом 2012 року дорівнювала 5624 справ та матеріалів /).З порівняних статистичних даних чітко видно, що середньомісячна кількість справ усіх категорій та матеріалів, що надходила щомісяця на розгляд кожного судді зменшилась. І зменшення  це обумовлене, як вище зазначалося зменшенням кількості справ певних категорій, які надходили до суду у 2013 році.
 
            Таким чином, якщо б протягом 2013 року у Знам”янському міськрайонному суді Кіровоградської області правосуддя здійснювалося  9 суддями, як  передбачено за штатним розписом суду, то середньомісячний  показник надходження на розгляд кожного судді справ усіх категорій та матеріалів протягом звітного півріччя сягнув би 51справі на одного суддю, що менше на 15 одиниць і зменшило б навантаження на кожного суддю і зменшило б до мінімуму кількість справ, розглянутих з порушенням строків розгляду, встановлених чинним законодавством України.
 
 
 
Стан розгляду судом кримінальних справ,
що перебували у провадженні суду протягом  2013 року
 
Кримінальні справи
 
            Протягом 2013 року у суді на розгляді знаходилося 41 кримінальних справ, що на 248 справ ( 85.8%) менше у порівнянні з минулим аналогічним періодом (289 справ ). Із них закінчено провадження по 40 справам ( у 2012 році по 253 справам )  або 97.6 % до числа справ, що знаходилися у провадженні суду, у тому числі з постановленням вироку 35 справ ( 87.5% ) до числа розглянутих, із закриттям провадження – 1 справа ( 2.5% ), справи з поверненням прокурору в порядку ст.249-1 КПК України в даному звітному періоді не мали місця; з поверненням на додаткове ( досудове ) розслідування – 4 справ ( 10 % ). Випадків застосування  до особи примусових заходів медичного характеру та направлення справи за підсудністю не було.
            Справ повернутих прокурору в порядку ст.232 КПК України не було, як і у минулому аналогічному  році.                                      
            Залишилися нерозглянута на кінець звітного періоду 1 справа, або  2.4 % до числа справ, що знаходилися у провадженні суду ( 2012 році – 36 справ або 12.4 %), із них не має справ   нерозглянутих у строки понад 6 місяців, у той час, коли у 2012 році із 36 справ, що знаходилися у залишку, 6 справ або 10.6 %, до числа справ, що у залишку, нерозглянуті у строки понад 6 місяців;  зупинено, як і у минулому звітному році провадження по 1 кримінальній справі.
 
 
. Кримінальні провадження
            Протягом  2013 року у суді на розгляді знаходилося 260 кримінальних проваджень. Із них закінчено провадження по 233 провадженням 89.6%, у тому числі з постановленням вироку 164 проваджень ( 70.4 % ),  до числа розглянутих, з угодою 20 провадження (8.6 %), із закриттям провадження – 63 (27 % ), із застосуванням примусових заходів виховного характеру 1 (0.4%). Направлених за підсудністю  5 обвинувальних акта, які не входять до загального показника справ, що знаходились на розгляді.
            Залишилися нерозглянутими на кінець звітного періоду 27 кримінальних проваджень, або 10.4 % до числа справ, що знаходилися у провадженні суду.
            Кількість засуджених осіб складає 185 осіб.
            З фіксуванням судового процесу технічними засобами розглянуто 227 кримінальних проваджень           
            За результатами розгляду кримінальних справ звільнених з-під варти  2 особи, взято під варту 17осіб.
            Строки призначення справи до попереднього розгляду, передбачений ст.241 КПК України та до судового розгляду з порушенням строку, передбаченого ст.256 КПК України, не було.
 
Дані  про засуджених осіб, вироки постанови яких набрали законної сили ( Звіт 6-8).
З 150 осіб – вироки (постанови) щодо яких набрали законної сили у звітному періоді – 143 засуджено або 95.3%. У відношенні 7 осіб або 4.7% справи закрито. Із позбавленням волі на певний строк засуджено 26 осіб або 18.3 % з числа засуджених, вироки щодо яких набрали законної сили у 2013 році. Із застосуванням арешту 5 осіб або 3.5 %, із застосуванням громадських робіт 20 осіб або 14 %, із застосуванням штрафів 28 осіб або 19.6 % та 63 осіб або 44 % засуджених осіб звільнено від покарання з випробуванням з числа засуджених осіб, вироки щодо яких набрали законної сили у 2013 році.
            З своєю структурою заняття засуджених на момент вчинення злочину розподіляються таким чином: із 143 засуджених:
            З 143 засуджених осіб 20 злочинів вчиненні жінками 14 %, 33 особи або23 % вчинили злочин у складі групи та 41 особа або 28.7 % вчинили злочин у стані алкогольного сп’яніння, неповнолітніми у кількості 10 осіб або 0.7 %, мають не зняту і непогашену судимість 24 особи або 16.8 %.
            Освіта на час вчинення злочину за своєю структурою розподіляється таким чином: із 143 засуджених осіб:
 
                                                                       В И С Н О В К И :
        
            Аналізуючи загальну кількість кримінальних справ та кримінальних проваджень, що знаходилися у провадженні суду протягом звітного періоду, можна зробити висновок, що спостерігається тенденція збільшення надходження кримінальних  проваджень на розгляд до суду, у порівнянні з минулим аналогічним звітним періодом .
            Показник кількості залишку кримінальних справ та кримінальних проваджень за періоди, що порівнюються значно зменшився ( 28 справ –  2013 рік, 36 справ -   2012 рік ).
            Даний показник зменшення кримінальних справ та кримінальних проваджень міг би бути значно менше. Причиною не реалізації зменшення цього показника до мінімуму, а також причиною тривалого не розгляду кримінальних справ є :
            - надмірне навантаження судів через неналежне кадрове забезпечення ( у  суді більше навантаження суддів, ніж то передбачено з розрахунку роботи 9 суддів );
            - неявка учасників процесу ( як з поважних причин: хвороба, відрядження за межі міста, району, області, країни та ін., так і без поважних причин). Найчастіше не з'являються до суду захисники, свідки, потерпілі в складних, багатоепізодних, великих за обсягом кримінальних справах, із великою кількістю обвинувачених та інших учасників судового розгляду;
            З метою вчасного і якісного розгляду кримінальних справ, що перебувають у провадженні суддів протягом І півріччя 2013 року суддями вживаються заходи для своєчасного розгляду справ у вигляді винесення постанов про примусовий привід підсудного, потерпілого, свідка; окремих постанов у зв'язку зі зривом судового засідання; винесення постанови про заміну запобіжного заходу з підписки про невиїзд на взяття під варту, здійснення різного роду запитів тощо. Крім того, помічником голови суду, помічником заступника голови суду, помічниками суддів та у зведеному вигляді по суду, відповідальною за статистичні показники особою суду систематично здійснюється облік оперативності розгляду кримінальних справ (звіт “Про оперативність розгляду судом кримінальних справ ” та “ Звіт про оперативність розгляду місцевими загальними судами матеріалів кримінального провадження    ” ( звіт за формою №№ 1-ОП та 1-1-ОП), що знаходяться у провадженні суддів. Зазначений облік дає змогу голові суду тримати на постійному контролі кримінальні справи, які перебували у провадженні суду понад 6 місяців, у тому числі справи, по яким особи утримувалися під вартою та вжиті суддями заходи реагування з метою підвищення оперативності розгляду справ. Свій позитивний вплив справляє і виведення помічником голови суду на 1 число кожного місяця залишків нерозглянутих справ за категоріями кожного судді з метою упорядкування питання навантаження суддів суду по розгляду справ. Зведені дані надаються помічником голови суду - голові суду для рівномірного розподілу навантаження на суддів суду. Головою суду проводяться наради суддів суду з приводу строків та кількості розгляду справ за робочий тиждень, а також з приводу причин оголошення перерв по справам усіх категорій. Обговорюються питання оперативності та якості роботи.
 
           
Стан розгляду судом цивільних та адміністративних справ, що перебували у провадженні суду протягом 2013 року
 
         Що стосується  аналізу статистичних даних по розгляду судом цивільних та адміністративних справ протягом 2013 року, спостерігається тенденція збільшення цивільних справ і тенденцію зменшення адміністративних  справ.
            Так, протягом 2013 року на розгляді у суді перебувало 705 заяв про видачу судового наказу, що на 388 заяв більше, ніж у 2012 році. Надійшло 67 заяв про скасування судового наказу,  у 2012 році таких заяв було  10.
            У 2013 році на розгляді у суді перебувало 1370 позовних заяв, а в 2012 році 1374 позовних заяв, що на 4 позови більше.
            Протягом 2013 року на розгляді у суді перебувало 148 заяв окремого провадження у той час, як у 2012 році цей показник дорівнює 136 заявам, що на 12 одиниць менше.
            Щодо адміністративних справ, то протягом 2013 року усього знаходилося у провадженні суду 208 позовних заяв, поданих на розгляд до суду в порядку, передбаченому діючим кодексом адміністративного судочинства України, що на 42 одиниці або на 16.8 % менше, ніж у минулому році ( 250 позовних заяв у 2012 році ).
            Заяв про перегляд судових рішень за ново виявленими обставинами 2, з яких жодної не було повернуто заявникові   по 1 заяві - відкрито провадження у справі.
         Протягом 2013 року із загальної кількості заяв про видачу судового наказу ( 705 одиниць ) розглянуто з відмовою у прийнятті 150 заяв; з поверненням заявнику – 29 заяв; із виданням судового наказу 523 заяв. Розглянуто з порушенням строків, встановлених ЦПК України 43 заяви. Про скасування судового наказу протягом 2013 року  надійшло 67 заяв. Протягом 2013 року із загальної кількості заяв про скасування судового наказу ( 67 одиниць) скасовано судовий наказ по 56 заявам.
            Із 11438 позовних заяв, що перебували у провадженні суду протягом 2013 року, розглянуто 143 позовних заяв з поверненням позивачу; 6 з відмовою у відкритті провадження у справі; з відкриттям провадження у справі 1248. 173 цивільних справ позовного провадження знаходилися у залишку справ на початок звітного року та 1293 справ надійшло у звітному році. Таким чином, протягом 2013 року у провадженні суду перебувало 1466 справ, з них розглянуто 1197 справ або 81.6 %  від загальної кількості справ, що перебували у провадженні суду ( у 2012 році 317 справ або 86.3 % від загальної кількості справ – 1490 ). З них розглянуто з ухваленням рішення 1047 справ ( 71.4 % від кількості розглянутих справ); у 42 ( 2.8 % ) справах провадження закрито; залишено без розгляду – 104 ( 7 % ); передано в інші суди – 4 (0.2 %). Крім того, з 1197 розглянутих цивільних справ по 445 – порушено термін розгляду справ у той час, як у 2012 році з 1317 розглянутих цивільних справ  по 403 – порушено термін розгляду справ. Залишилися нерозглянутими станом на 01.01.2014 - 269 (18.3 % ) справ до кількості справ, що перебували у провадженні суду протягом звітного року  ( у 2012 році 173 справи або 12.5% ); з них у 35 або 2.3 % справ зупинено провадження з різних підстав.
            Із загальної кількості заяв окремого провадження ( 148 одиниць ), що перебували у провадженні суду протягом звітного року,13 заяв повернуто; по 5 заявам відмовлено у відкритті провадження у справі; по 126 відкрито провадження у справі. 13 справ знаходилось у провадженні суду як залишок нерозглянутих справ на початок звітного року і 127 справ вказаної категорії надійшло у звітному році. Із 140 справ окремого провадження   розглянуто 111 справ, у т.ч. з ухваленням рішення - 104; із закриттям провадження у справі – 1; із залишенням заяви без розгляду – 6; з них з порушенням строку розгляду - 12. Станом на 01.01.2014 у залишку нерозглянутих справ окремого провадження залишилось 29 справ.          
            Із 208 позовних заяв, поданих у 2013 році до суду у порядку адміністративного судочинства, розглянуто з поверненням позовних заяв – 15; з відмовою у відкритті провадження – 9, з відкриттям провадження у справі – 152. 22 справи на початок звітного періоду знаходилися у залишку нерозглянутих справ і 151 справа надійшла у 2013 році. Так, з 173 адміністративних справ закінчено провадження по 163 справам, з них із прийняттям постанови – 147; із закриттям провадження у справі – 1; із залишенням заяви без розгляду – 15;  справ переданих в інші суди не було. У залишку нерозглянутих адміністративних справ станом на 01.01.2014  перебуває 10 справ, тому числі провадження по 1 справі зупинено.
         Протягом 2013 року сума судового збору сплаченого добровільно в цивільних справах складає 436 тис.359  грн., у той час, коли ця сума за минулий рік становить  299 тис. 357  грн.; в адміністративних справах сума судового збору сплаченого добровільно складає 2613 грн., у той час, коли ця сума за минулий рік становить  1 тис.353  грн.
 
В И С Н О В К И :
             Аналізуючи загальну кількість цивільних та адміністративних справ, що знаходилися у провадженні суду протягом звітного періоду, можна зробити висновок, що спостерігається тенденція збільшення надходження  цивільних справ та зменшення адміністративних справ на розгляд до суду.
             Кількість заяв про видачу судового наказу розглянутих з порушенням строків розгляду, зменшилась, що не можна сказати про заяви окремого провадження, кількість заяв окремого провадження, розглянутих з порушенням строків розгляду становить 12 одиниць, втой час як за минулий аналогічний звітний період не було жодного порушення вище вказаних строків.Кількість справ позовного провадження, розглянутих з порушенням строків розгляду, визначених цивільним процесуальним законодавством України,  збільшилась у порівнянні з відповідним аналогічним звітним періодом. Так, з 1197 розглянутих цивільних справ з порушенням встановлених процесуальних строків розглянуто: 445 – з порушенням терміну розгляду справ у той час, як у 2012 році з 1317 розглянутих цивільних справ по 403 –  порушено термін розгляду справ. 
            На оперативність розгляду цивільних та адміністративних справ впливають такі фактори:
            - збільшене навантаження суду через неналежне кадрове забезпечення ( у  суді більше навантаження суддів, ніж то передбачено з розрахунку роботи 9 суддів згідно затвердженого штатного розпису суду на 2013 рік );
            - неявка учасників процесу ( як з поважних причин: хвороба, відрядження за межі міста, району, області, країни та ін., так і без поважних причин);
            - виклик свідків ( додатково ), експертів;
            - зайнятість захисників в іншому процесі.                      
            Навантаження суддів по розгляду цивільних та адміністративних справ за статистичними даними про роботу суду за 2013 рік зменшився, але не набагато, а при такому показникові, в подальшому, оголошення перерв чи відкладення розгляду справи на тривалий час знову буде мати місце у практиці суду.
            - дуже довгий час виконуються доручення суду по провадженню окремих процесуальних дій судами інших країн, а також інколи судові доручення тривалий час виконуються судами в межах України;
            - тривале витребування документів по справі, відсутність яких унеможливлює повний, об’єктивний і всебічний розгляд справи по суті.
             Зменшилось кількість цивільних справ позовного провадження, що знаходяться у залишку нерозглянутих справ ( 2013 рік – 269 справ; 2012 рік – 173 справи ).
            Зменшилась кількість адміністративних справ, що знаходяться у залишку нерозглянутих справ (2013 рік – 10 справ, 2012 рік 21 справ), у тому числі, зменшилась кількість адміністративних справ, що знаходяться у залишку нерозглянутих справ, які зупинені  ( у 2013 році - 1 справа; у 2012 році – 4 справа ).
            Кожна справа, за якою порушуються строки розгляду, встановлені законом знаходяться на контролі голови суду і судді, в провадженні яких вони знаходяться, звітують про їх рух.
            Кожного звітного періоду ( півріччя, рік ) проводяться наради всіх працівників суду на предмет усунення даних порушень і не допущення їх у подальшому. Крім того, головою суду проводяться наради із суддями суду з приводу строків та кількості розгляду справ за робочий тиждень, а також з приводу причин оголошення перерв по справам усіх категорій. Обговорюються питання оперативності та якості роботи.
 
Стан розгляду судом справ про адміністративні правопорушення, що                   перебували у провадженні суду протягом 2013 року  
            Аналіз справ про адміністративні правопорушення свідчить про  зменшення кількості справ, що надходили на розгляд до суду протягом 2013 року. Статистичні дані загальної кількості справ, що перебували у провадженні суду  протягом 2013 року дорівнюють 1885 справам, у порівнянні з минулим роком цей показник на 100 справ або на 5 % менше ( у 2012 році 1985 справ). Для належного оформлення повернуто 58 справ ( що складає близько 3 % від загальної кількості справ, що перебували у провадженні суду протягом звітного року), у той час як у 2012  році цей показник дорівнює 90 справам. Отже у 2013 році покращилась якість оформлення протоколів.
         Судді розглянули справи про адміністративні правопорушення з винесенням постанов стосовно 1796 осіб, що на 68 справ або 3.6 % менше від показника 2012 року ( у 2012 році 1864 справи).
         У 2013 році судом винесено постанов про закриття провадження у кількості 324; у зв’язку з закінченням строків, передбачених ст.38 КпАП України стосовно 105 осіб або  32.4 %  від числа осіб, стосовно яких справи закрито; у зв’язку з малозначністю вчиненого правопорушення стосовно 145 осіб або 44.7 % від числа осіб, стосовно яких справи закрито; у зв’язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення стосовно 71 осіб або 21.9 % від числа осіб, стосовно яких справи закрито.
            Винесено постанову про застосування заходів впливу, передбачених ст.24-1 КУпАП відносно 119 осіб,  цей показник у порівнянні з 2012 роком збільшився  на 41 одиницю.
            Винесено постанов про накладення адміністративного стягнення стосовно 1352 осіб. За своєю структурою стягнення розподіляються таким чином : штрафи складають  67.6  % від усієї кількості стягнень, попередження – 4.8 %; адміністративний арешт – 0.2 %, позбавлення спеціального права – 4.2 % , громадські роботи –  20.6 %.
            Зменшилось кількість залишків (2013 рік – 26, 2011 рік – 29).
            Сума накладеного судом штрафу дорівнює 430 тис. 180 грн., з неї сплачено добровільно правопорушниками 116 тис. 626 грн.
            В провадженні суду знаходилось 10 справ на виконання Закону України “Про засади запобігання і протидії корупції”. 2 справи розглянуто з винесунням постанови про закриття провадження в справі з причин відсутності події і складу адміністративного правопорушення, а по 8 справам винесено постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу. У 2012 році  в провадженні суду знаходилась одна справа вище вказаної категорії, яку було розглянуто з винесенням постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу.
         Результати проведеного аналізу дають підстави зробити наступний висновок: в цілому справи судом розглядаються у відповідності з вимогами чинного законодавства України, що сприяє повному, всебічному і об'єктивному розгляду справ усіх категорій.
 
П Р О П О З И Ц І Ї:
 
1. Обговорити аналіз даних судової статистики за 2012 рік на оперативній нараді працівників суду.
2. Копію цього аналізу надіслати до територіального управління Державної судової адміністрації в Кіровоградській області.
3. Помічнику голови суду разом з помічниками суддів вести щомісячний контроль за строками розгляду справ усіх категорій, кількості справ із зупиненим провадженням, облік підстав зупинення, вжитих заходів щодо оперативності розгляду справ, що перебувають у провадженні відповідного судді, з систематичним доповіданням голові суду для здійснення ретельного контролю  головою суду і звітування по цим справам кожного судді.
4. Проведення головою суду щотижневих нарад суддів з метою обговорення питань оперативності та якості роботи.       
 
 
         ГОЛОВА
Знам”янського  міськрайонного суду
Кіровоградської області                                                                           Н.І. ПОПОВА
 

Хоренженко Т.М.  2-30-64