Виконання судового рішення.
Основним моментом завершення судового провадження є виконання судового рішення. Звернення судового рішення до виконання є заключною стадією цивільного процесу. Зв'язок цієї стадії з попередніми стадіями судового процесу визначається єдністю цілей, які закріплені законом для всього судочинства в цілому і полягають у захисті прав та охоронюваних законом інтересів. Дуже часто учасники судового провадження не здогадуються, що виграш у суді справи на цьому не закінчується. Суди самі по собі не займаються стягненням заборгованості, вони лише виносять рішення. Виконати це рішення повинен інший державний орган – виконавча служба.
Виконання судових рішень починається після набрання ними законної сили. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У виняткових випадках, коли рішення підлягає негайному виконанню, наприклад, стягнення аліментів у розмірі щомісячного платежу, виконавчий документ може бути виданий до набрання рішенням законної сили. У разі спливу строків на апеляційне оскарження, рішення вважається таким, що набрало законної сили та не підлягає оскарженню, якщо такий строк не буде поновлено ухвалою апеляційного суду .Рішення судів апеляційної та касаційної інстанції відразу ж після їх винесення набирають законної сили.Ось тут виникає закономірне питання: до якого суду звертатися за виконавчим листом? Чи видасть його апеляційний або касаційний суд, враховуючи, що їх рішення набувають чинності негайно? Після розгляду справи апеляційна і касаційна інстанції повертає її матеріали до суду першої інстанції. Згідно ст. 368 ЦПК, саме він вирішує питання щодо звернення судового рішення до виконання і видає виконавчий лист, причому тільки один.Але з цього правила є виняток: за умови, що рішення було винесено на користь кількох позивачів або проти кількох відповідачів, може бути видано кілька листів.Виконавчий лист видається за заявою стягувача або його представника; на вимогу органів державного управління, профспілок, підприємств, установ, організацій, які в передбачених законом випадках, порушили цивільну справу на захист прав інших осіб (ст. 121 ЦПК) на виконання рішення по ній; на вимогу прокурора, який здійснював захист прав та інтересів (представництво) громадян або держави в суді. Після отримання виконавчого листа в суді першої інстанції Вам потрібного надати його для виконання до органів виконавчої служби.
Якщо стягувач втратив виконавчий лист, то він може написати заяву до суду і отримати його дублікат. Однак це досить тривала процедура, тому що за законом заява про видачу дубліката виконавчого листа повинна розглядатися в судовому засіданні.
Консультант (прес-секретар)
Знам’янського міськрайонного суду
Кіровоградської області Т.М.Хоренженко