flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Чи варто терпіти насильство в сім’ї?

28 грудня 2016, 10:04
Чи варто терпіти насильство в сім’ї?
Про насильство в сім’ї зараз говорять немало. Тема, яка донедавна в Україні була не дуже відкритою, звучить у телевізійних програмах, друкованих виданнях, обговорюється під час акцій громадських організацій, направлених на подолання цього явища. Під час таких обговорень, нерідко виявляється, що не всі люди усвідомлюють, що таке насильство в сім’ї та які наслідки його існування.
Найчастіше від насильства в сім’ї страждають жінки. Але ми не можемо не наголошувати на тому, що хто б у родині не опинявся в ролі постраждалої сторони, діти в такій сім’ї зазнають усіх негативних впливів притаманних насильницьким стосункам і теж є постраждалими від насильства в сім’ї, якщо навіть проти них не вчиняється ніяких прямих насильницьких дій. Ми знаємо, що чимало жінок живуть і терплять насильство стосовно них. Терплять, бо вважають що на це є причини – немає куди піти, дітям потрібен батько, пропадемо без годувальника, а що люди скажуть?, ніхто мені не допоможе,бо нікому це не потрібно і т.д. 
Випадки, коли жінка підіймає руку на свого чоловіка, також існують, хоча вони і не такі поширені. У такому разі допомоги потребує чоловік.                        Динаміка сімей, у яких проявляється насильство, досить складна, тому розібратися без допомоги, зокрема сімейних психологів, соціальних працівників, юристів практично неможливо. Перший крок, який варто зробити, — перестати звинувачувати себе, думати, що якщо чоловік б’є, значить любить і це нормально. У такій ситуації варто не вагаючись звернутися по допомогу!

         

          В нашій країні існує система допомоги потерпілим від насильства в сім’ї. На сьогоднішній день обов’язки по координації діяльності державних установ та громадських організацій допомоги здійснює Департамент соціального захисту населення у кожній області. Державні установи – це, уповноважені підрозділи органів Національної поліції; Центри соціальних служб для дітей, сім’ї та молоді, Центри соціально-психологічної допомоги. А ще у кожній області існують громадські організації, котрі допомагають громадянам, які зазнали насильства в сім’ї. Отже, звернутися можна практично до кожної з установ, які перераховані вище.

 

В уповноважених підрозділах органів Національної поліції питаннями насильства в сім’ї займаються дільничні офіцери поліції. Заяву, з якою ви звернетеся до поліції обов’язково перенаправлять до вашого дільничного офіцера, котрий зобов’язаний провести перевірку та вжити заходів відповідно до Закону України «Про попередження насильства в сім’ї». За наслідками перевірки до кривдника можуть бути застосовані такі заходи впливу – винесено офіційне попередження про неприпустимість насильства в сім’ї, винесено захисний припис, направлено на проходження корекційної програми, притягнуто до адміністративної відповідальності ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення «Вчинення насильства в сім'ї, невиконання захисного припису або непроходження корекційної програми».
Якщо кривдник завдав вам тілесних ушкоджень, відразу зателефонуйте до поліції за телефоном 102 і зверніться до закладу охорони здоров’я. Якщо розумієте, що Вам потрібна негайна медична допомога, відразу викликайте швидку, або просіть про це інших. У такому разі медичні працівники зобов’язані повідомити поліцію про ваш випадок. За вашою заявою буде розпочато кримінальне провадження , ви пройдете судово-медичну експертизу. Кривдника буде притягнуто до кримінальної відповідальності , яка буде залежати від тяжкості завданих вам тілесних ушкоджень. У цьому випадку у вас є право звернутися до суду з заявою про стягнення з особи, яка вчинила злочин, матеріальної та моральної шкоди. Тому зберігайте усі документи, які підтверджують ваші витрати під час лікування.
Терпіти і мовчати чи намагатися змінити ситуацію – це має вирішувати сама жінка, яка зазнає насильства в сім’ї. Прикро те, що багато жінок вагаються доти, поки не починають розуміти, як страждають їхні діти і наскільки реальними і важкими є втрати фізичного та морального здоров’я усіх членів родини, які зазнають насильства. І вони ще не усвідомлюють, що попереду може бути прояв ще однієї шкоди – діти, які виросли у таких сім’ях підсвідомо переносять негативний досвід у власну сім’ю і нерідко потім виступають у ролі кривдника або жертви.
 
 
Консультант
Знам’янського міськрайонного суду
Кіровоградської області                                                        Т.М.Хоренженко