flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

До уваги суддів: "Інформаційний лист про порядок усунення помилок, допущених судами при оформленні та видачі судових наказів"

16 вересня 2013, 16:06

Частиною 1 статті 95 ЦПК України передбачено, що судовий наказ є особливою формою судового рішення, що видається судом за результатами розгляду вимог, передбачених ст. 96 цього Кодексу.

Згідно приписів статті 103 ЦПК судовий наказ має відповідати вимогам цієї статті та вимогам до виконавчого документа, встановленим Законом України «Про виконавче провадження» (ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження»).

У зв'язку з цим судовий наказ має містити:

1) дату видачі наказу;

2) найменування суду, прізвище та ініціали судді, який видав судовий наказ;

3) ім'я (найменування) стягувача і боржника, їх місце проживання або місцезнаходження, ідентифікаційний код суб'єкта господарської діяльності стягувача та боржника (для юридичних осіб), індивідуальний ідентифікаційний
номер стягувача та боржника (для фізичних осіб - платників податків) або номер і серія паспорта стягувача та боржника для фізичних осіб – громадян України, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття ідентифікаційного номера, офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади та мають відмітку в паспорті громадянина України, а також інші дані, якщо вони відомі суду чи іншому органу, що видав виконавчий документ, які ідентифікують стягувача та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню, зокрема, дата народження боржника та його місце роботи (для фізичних осіб), місцезнаходження майна боржника, рахунки стягувача та боржника тощо;

4) посилання на закон, на підставі якого підлягають задоволенню заявлені вимоги;

5) сума грошових коштів, які підлягають стягненню, а також розрахунковий рахунок боржника (юридичної особи) в установі банку, з якого повинні бути стягнуті грошові кошти, якщо такий повідомлений заявником;

6) суму судових витрат, що сплачена заявником і підлягає стягненню на його користь з боржника;

7) відомості про порядок та строки подання заяви про скасування судового наказу;

8) дату видачі судового наказу стягувану;

9) дату набрання судовим наказом законної сили;

10) строк пред'явлення судового наказу до виконання.

Судовий наказ повинен бути підписаний суддею із зазначенням його прізвища та ініціалів і скріплений гербовою печаткою суду.

У судовій практиці судів Кіровоградської області трапляються випадки видачі судових наказів, які не містять відомостей про індивідуальний ідентифікаційний номер стягувача та боржника (для фізичних осіб - платників податків) або номер і серію паспорта стягувача та боржника для фізичних осіб -громадян України, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття ідентифікаційного номера, офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади та мають відмітку в паспорті громадянина України.

Такі випадки пов'язані з тим, що на час видачі судового наказу суд не має в своєму розпорядженні цих відомостей.

Однак, це свідчить про невідповідність судового наказу вимогам Закону України «Про виконавче провадження».

Невідповідності виконавчого документа вимогам, передбаченим ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження», може мати наслідки у вигляді відмови державного виконавця у відкритті виконавчого провадження (п. 6 ч. 1 ст. 26 цього Закону).

Відповідно до ч. З ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження» у разі відмови у відкритті виконавчого провадження на підставі п. 6 ч. 1 цієї статті державний виконавець роз'яснює заявникові право на звернення до суду чи іншого органу (посадової особи), які видали виконавчий документ, щодо приведення його у відповідність із вимогами ст. 18 цього Закону.

В п. 23 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 23 грудня 2011 року № 14 «Про практику розгляду судами заяв у порядку наказового провадження» надано роз'яснення про те, що відповідно до положень ст.ст. 219 - 221 ЦПК суд має право, не змінюючи суті виданого судового наказу, вирішити питання про виправлення описок та арифметичних помилок, видати додатковий судовий наказ чи роз'яснити його. Крім того, на судові накази поширюються положення ст.ст. 369 - 373, 377, 378, 379, 380 ЦПК щодо вирішення процесуальних питань, пов'язаних із виконанням судового наказу. Зазначені процесуальні питання вирішуються в порядку, визначеному цими статтями.

Суди повинні мати на увазі, що відсутність у судовому наказі відомостей про стягувача або боржника, які ідентифікують їх особи, не може бути усунута в порядку, встановленому ст. 219 ЦПК шляхом виправлення описок та арифметичних помилок у судовому рішенні так, як вона такими не являється, а свідчить про помилку, допущену при його оформлені і видачі.

Згідно ч. 2 ст. 369 ЦПК суд, який видав виконавчий лист, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі.

Така заява розглядається судом в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника і вирішується шляхом постановлення ухвали.

Крім того, при розгляді таких заяв суди мають дотримуватися Порядку надання судам загальної юрисдикції інформації про реєстраційні номери облікових карток платників податків боржників та стягувачів, затвердженого спільним наказом ДСА України та ДПС України від 26.02.2013 року № 30/44.