flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

17 ВЕРЕСНЯ – РІЧНИЦЯ НАБУТТЯ ЧИННОСТІ ПРОТОКОЛУ ДО КОНВЕНЦІЇ ПРО ПРАВОВУ ДОПОМОГУ ТА ПРАВОВІ ВІДНОСИНИ У ЦИВІЛЬНИХ, СІМЕЙНИХ ТА КРИМІНАЛЬНИХ СПРАВАХ

18 вересня 2013, 14:31

3 березня 1998 року Верховна Рада України ратифікувала Протокол до Конвенції про правову допомогу та правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах. Протоколом було внесено зміни до Конвенції з метою спрощення співробітництва компетентних органів держав, які є сторонами Конвенції.

Так, стаття 5 Конвенції в редакції Протоколу, поряд зі спілкуванням між Центральними органами, визначила перелік випадків звернення компетентних органів на територіальному рівні.


Враховуючи це, Міністерство юстиції з 1 жовтня 2007 року надало Головним управлінням юстиції повноваження на здійснення безпосередніх зносин з відповідними уповноваженими органами Договірних Сторін Протоколу щодо пересилки свідоцтв про реєстрацію актів цивільного стану громадян та інших документів, що стосуються особистих або майнових прав та інтересів громадян, з 2009 року – при надісланні судових доручень у цивільних справах про вручення документів, виконання процесуальних дій, а з 2011 - при пересиланні клопотань про визнання і виконання іноземних судових рішень.

Такі нововведення скоротили термін пересилки та отримання документів, складених за результатами виконання судових доручень та розгляду клопотань про визнання і виконання іноземних судових рішень.

Завдяки Протоколу було значною мірою вдосконалено частину Конвенції, присвячену правовій допомозі та іншим формам співробітництва у кримінальних справах з урахуванням сучасних європейських підходів.

Протоколом закріплено, що зносини з питань екстрадиції та передачі кримінального провадження між державами Договірних Сторін Конвенції здійснюватиметься через їх Генеральні прокуратури.

Наразі договірними Сторонами Протоколу є Україна, Республіка Білорусь, Російська Федерація, Республіка Казахстан, Республіка Таджикистан, Республіка Вірменія, Республіка Молдова. При цьому Республіка Молдова висловила застереження до статті 5 Протоколу, згідно з яким відмовилася від можливості застосування порядку безпосередніх зносин між компетентними органами.

Загалом за перше півріччя 2013 року до уповноважених органів Договірних Сторін Протоколу надіслано 975 прохань про надання правової допомоги. Найбільша кількість таких прохань була надіслана Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим – 183, Головними управліннями юстиції в Луганській області – 153, в Дніпропетровській області – 112.

За аналогічний період уповноваженими органами Договірних Сторін Протоколу до України надіслано 749 прохань про надання правової допомоги. Найбільша кількість надійшла до Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим – 74, Головних управлінь юстиції в Луганській області – 89, в Дніпропетровській області – 85.