flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Голова апеляційного суду взяв участь в обговоренні проблемних питань здійснення кримінального провадження на підставі угод

02 жовтня 2013, 09:31

 Новелою Кримінального процесуального кодексу України є запровадження в Україні відновного правосуддя. Під час чергової робочої наради керівників ВССУ та апеляційних судів України у ВССУ 26 вересня 2013 року присутні обговорювали здійснення кримінального провадження на підставі угод.

У роботі заходу взяли участь Радник Президента України Андрій Портнов, Голова ВССУ Андрій Солодков, заступник Голови ВССУ Станіслав Міщенко та голови апеляційних судів України.

Учасники заходу заслухали інформацію про основні положення, передбачені законопроектом про внесення змін до Конституції України щодо посилення гарантій незалежності суддів, який отримав позитивні відгуки експертів Венеціанської комісії та Ради Європи.

Основною темою зустрічі були нововведення у Кримінальному процесуальному кодексі в частині втілення у життя систему відновного правосуддя в Україні. Глава 35 «Кримінальне провадження на підставі угод» у кримінальному процесуальному законодавстві значно спрощує процедуру розгляду певної категорії кримінальних справ, скорочує строки тримання осіб під вартою, загальні процесуальні строки розгляду кримінальних справ, а також зменшує навантаження на систему судових і правоохоронних органів. Про це свідчить те, що з моменту набрання чинності кримінальним процесуальним законом судами загальної юрисдикції розглянуто 14 219 угод, з яких 7630 угод про примирення та 6589 про визнання винуватості.

Ініціаторами укладення угоди про примирення відповідно до вимог ст. 469 КПК повинні бути виключно потерпілий, підозрюваний чи обвинувачений. Саме ці особи найбільш зацікавлені у результатах розгляду провадження. Лише після того як потерпілий, підозрюваний чи обвинувачений виявили бажання примиритися з протилежною стороною, до процедури примирення можуть залучатися інші особи, зокрема представники медіаційних центрів, особи, які мають певний авторитет для учасників процедури. Угода відповідає вимогам закону у тому випадку, коли в ній чітко визначено розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, строк її відшкодування, чи перелік дій, які підозрюваний чи обвинувачений зобов’язаний вчинити на користь потерпілого, та строк їх вчинення.

Під час наради увагу голів апеляційних судів було зверенено на необхідність активного застосування однієї з новел Кодексу – системи відеоконференцзв’язку з метою спрощення доступу громадян до суду та закликав суддів використовувати функцію SMS-повідомлення учасників судового процесу.

Керівників апеляційних судів зобов’язали провести аналіз практики застосування одного із видів забезпечення кримінального провадження – тимчасового доступу до речей і документів та надати ВССУ відповідні дані.