flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

МІН’ЮСТ ВІДМОВЛЯЄТЬСЯ ВІД ЗАВИЩЕНИХ КОМПАНІЄЮ «АРТ-МАСТЕР» ПОСЛУГ ЕЛЕКТРОННОГО ЦИФРОВОГО ПІДПИСУ

02 грудня 2013, 10:58

На виконання Доручення Міністра юстиції України для забезпечення безперебійного доступу користувачів до Єдиних та державних реєстрів з 25 листопада 2013 року державне підприємство "Інформаційний центр" Міністерства юстиції розпочинає перехід на використання послуг електронного цифрового підпису акредитованого центру сертифікації ключів Міністерства доходів і зборів України.

Відтепер послуги електронного цифрового підпису акредитованого центру сертифікації ключів Міністерства доходів і зборів України будуть надаватись державному підприємству «Інформаційний центр» Міністерства юстиції безоплатно.

Раніше вказана послуга надавалась структурним підрозділом ТОВ «Арт-мастер» - акредитованим центром сертифікації ключів (АЦСК) MASTERKEY.

На сьогоднішній день державними і приватними нотаріусами, державними реєстраторами, державними виконавцями, а також органами юстиції використовується близька 30 тисяч ключів електронного цифрового підпису, виданих ТОВ «Арт-мастер», які будуть замінені протягом одного місяця.

Таке рішення обумовлене тим, що в результаті перевірки державного підприємства "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України Державною фінансовою інспекцією України було виявлено значне завищення компанією "Арт-мастер" цін на придбання послуг електронного цифрового підпису для користувачів реєстрів, адміністратором яких є державне підприємство "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України.

Вартість річного обслуговування одного ключа, наданого акредитованим центром сертифікації ключів (АЦСК) MASTERKEY, за даними перевірки, становила в середньому 440 гривень на відміну від існуючої раніше на ринку ціни в 24 гривні.

Будь-яке обґрунтування доцільності таких витрат відсутнє. Самі ж користувачі були змушені оплачувати вартість ключів, не маючи жодної альтернативи обрати іншого постачальника послуг електронного цифрового підпису.

Рішенням Київського міського територіального відділення Антимонопольного комітету України від 17 жовтня 2013 року визнано факт зловживання монопольним становищем ТОВ «Арт-мастер» у процесі надання послуг електронного цифрового підпису.

За результатами проведених перевірок державного підприємства "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України з боку Державної фінансової інспекції України на адресу ТОВ «Арт-мастер» було направлено пропозицію про перегляд механізму ціноутворення у договорах щодо надання послуг електронного цифрового підпису.

У відповідь було отримано попередження про можливість припинення обслуговування виданих раніше ключів. У результаті було прийнято рішення про заміну постачальника вказаних вище послуг.

Переведення на обслуговування до акредитованого центру сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту Міністерства доходів і зборів України дозволить оптимізувати функціонування інформаційної мережі Міністерства юстиції України, підвищить безпеку і ефективність обслуговування користувачів Єдиних та державних реєстрів і заощадить значні державні кошти, враховуючи безкоштовне надання послуг центром сертифікації Міністерства доходів і зборів.

Нагадаємо, що 1 жовтня 2013 року внаслідок протиправних дій розробників програмного забезпечення реєстрів ТОВ «Арт-мастер» і ТОВ «3-Т» було повністю зупинено функціонування 12 Єдиних та державних реєстрів. Міністерство юстиції України та ДП «Інформаційний центр» одразу ж після блокування реєстрів звернулись до Генеральної прокуратури України та Служби безпеки України із відповідними заявами.

Заяви були внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань з правовою кваліфікацією за статтею 361 КК України. Генеральною прокуратурою України було відкрите кримінальне провадження. Досудове розслідування кримінального провадження доручено Головному слідчому управлінню МВС України. Процесуальне керівництво здійснюється Генеральною прокуратурою України.

Досудовим слідством установлено, що колишні службові особи вказаного державного підприємства за попередньою змовою зі службовими особами TOB «Арт-мастер» та TOB «3-Т» розробили схему розкрадання державних коштів, яка полягала в заволодінні коштами, що надходили на рахунки ДП «Інформаційний центр» за користування послугами Єдиних та державних реєстрів у період з 2000 по 2013 роки. У подальшому ці кошти під виглядом сплати роялті перераховувались на рахунки приватних підприємств (TOB «Арт-мастер» та TOB «3-Т») і привласнювались.

Служба безпеки України за результатами проведеної перевірки підтвердила повноту та цілісність Єдиних та державних реєстрів. У результаті зупинення функціонування Державних реєстрів витоку інформації з персональними даними громадян України не відбулося.

На сьогодні Єдині та державні реєстри працюють у звичайному режимі. Жодних перебоїв у роботі вказаних реєстрів з причин відмови програмного забезпечення не було. Інформація про начебто систематичні збої в роботі реєстрів, яка поширюються компаніями-розробниками у засобах масової інформації, є вигадкою і не відповідає дійсності.

Міністерством юстиції України спільно з ДП «Інформаційний центр» розробляються нові технічні завдання для оголошення конкурсу на визначення компаній-розробників нового програмного забезпечення для роботи Єдиних та державних реєстрів.