flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

АНАЛІЗ ДАНИХ СУДОВОЇ СТАТИСТИКИ про роботу Знам”янського міськрайонного суду Кіровоградської області за 2017 рік

АНАЛІЗ  ДАНИХ  СУДОВОЇ  СТАТИСТИКИ

 

 

про роботу Знам”янського міськрайонного суду Кіровоградської області

за 2017 рік

 

 

         Аналіз статистичних даних про роботу суду за 2017 рік у порівнянні з аналогічним звітним періодом минулого року (2016 роком) відображає тенденцію зменшення надходження справ та матеріалів.

         У порівнянні з 2016 роком загальна кількість справ усіх категорій і матеріалів зменшилась за рахунок: зменшення кількості кримінальних матеріалів на 94 одиниці ( в той час як показник надходження кримінальних проваджень, в порівнянні з 2016 роком збільшився на 6 одиниць), зменшення надходження справ та матеріалів про адміністративні правопорушення на 180 одиниць.

         У Знам”янському міськрайонному суді за штатним розписом  посада судді передбачає наявність 9 одиниць суддів. 16.02.2015 року закінчилися повноваження у судді Ябчик Наталії Миколаївни і станом на 31.12.2017 року питання про призначення її на посаду безстроково не вирішено. Майже весь 2017 рік суддя Богданова О.Е. перебувала у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. З урахуванням викладених обставин, правосуддя у судді протягом 2017 року фактично здійснювало 8 суддів. Викладені обставини, у свою чергу спричинили збільшене навантаження у роботі носіїв судової влади; оголошень довготривалих перерв по справам, що знаходилися у них в провадженні. Звідси і випливає наявність справ, розглянутих з порушенням строків, передбачених чинним законодавством України.

         Упродовж 2017 року середньомісячна кількість справ усіх категорій та матеріалів, що надходила щомісяця на розгляд кожного судді з розрахунку фактичної роботи протягом року 7 суддів складає 42 справи усіх категорій та матеріалів / з урахуванням того, що кількість справ усіх категорій і матеріалів, що  надійшли до суду  протягом 2017 року дорівнювала 3254 справам та матеріалам / ( у 2016 році середньомісячна кількість справ усіх категорій та матеріалів, що надходила щомісяця на розгляд кожного судді з розрахунку фактичної роботи протягом повного звітного року  5 суддів складає 62 справи усіх категорій та матеріалів / з урахуванням того, що кількість справ усіх категорій і матеріалів, що надходили до суду протягом 2016 року дорівнювала 3419 справам та матеріалам /). З порівняльних статистичних даних видно, що середньомісячна кількість справ та матеріалів, що надходила щомісяця на розгляд кожного судді суттєво зменшилась.

         Якщо б протягом 2017 року у Знам”янському міськрайонному суді Кіровоградської області правосуддя здійснювалося 9 суддями, як  передбачено за штатним розписом суду, то середньомісячний  показник надходження на розгляд кожного судді справ усіх категорій та матеріалів протягом звітного року сягнув би 33 справам на одного суддю, що  на 9 одиниць зменшило б навантаження на кожного суддю і зменшило б до мінімуму кількість справ, розглянутих з порушенням строків розгляду, встановлених чинним законодавством України.

 

 

 

Стан розгляду судом кримінальних справ та проваджень,

що перебували у провадженні суду протягом  2017 року

 

Кримінальні справи

 

         Протягом 2017 року у суді на розгляді знаходилася 1 кримінальна справа, що на 2 справи менше ніж у 2016 році (у 2016 році-3 справи). Дана справа перебуває у залишку не розглянутих справ.

        

 Кримінальні провадження

         Протягом  2017 року у суді на розгляді знаходилося 416 кримінальних проваджень, що на 46 кримінальні провадження більше ніж у 2016 році ( у 2016 році – 370). Із них закінчено розгляд справи по 264 провадженням 63,5 %, у тому числі з постановленням вироку 178 проваджень ( 67,4 % ),  до числа розглянутих, з угодою 28 проваджень (10,6 %), із закриттям провадження – 79 (29,9 % ). Направлених за підсудністю  4 обвинувальних акта, які не входять до загального показника справ, що знаходились на розгляді.

         Залишилися нерозглянутими на кінець звітного періоду 152 кримінальні провадження, або 36,5 % до числа справ, що знаходилися у провадженні суду.

         Кількість засуджених осіб складають 184 особи.

         З фіксуванням судового процесу технічними засобами розглянуто 264 кримінальних проваджень  

         За результатами розгляду кримінальних справ звільнено з-під варти  8 осіб, взято під варту 7 осіб.

         Строк призначення справи до підготовчого розгляду, передбачений ст.314 КПК України було порушено 3 рази.

Дані  про засуджених осіб, вироки постанови яких набрали законної сили ( Звіт 6-8).

З 278  осіб – вироки (постанови) щодо яких набрали законної сили у звітному періоді – 197 засуджено або 70,9%. У відношенні 78 осіб або 28% справи закрито.  Заходи медичного характеру  застосовано до 3 осіб. Із позбавленням волі на певний строк засуджено 45 осіб або 22,8 % з числа засуджених, вироки щодо яких набрали законної сили у 2017 році. Із застосуванням арешту 7 осіб або 3,6 %, із застосуванням громадських робіт 17 осіб або 8,6%, із застосуванням штрафів 34 особи або 17,3 % та 88 осіб або 44,7 % засуджених осіб звільнено від покарання з випробуванням з числа засуджених осіб, вироки щодо яких набрали законної сили у 2017 році.

         За своєю структурою заняття засуджених на момент вчинення злочину розподіляються таким чином: із 197 засуджених:

 

         З 197 засуджених осіб 23 злочинів вчинені жінками (11,7 %), 27 осіб або 13,7 % вчинено злочин у складі групи та 40 осіб або 20 % вчинили злочин у стані алкогольного сп’яніння, неповнолітніми у кількості 10 осіб або 5 %, мають не зняту і непогашену судимість 65 осіб або 33 %.

         Освіта на час вчинення злочину за своєю структурою розподіляється таким чином: із 197 засуджених осіб:

 

 

                                                        В И С Н О В К И :

        

         Аналізуючи загальну кількість кримінальних справ та кримінальних проваджень, що знаходилися у провадженні суду протягом звітного періоду, можна зробити висновок, що спостерігається тенденція збільшення надходження кримінальних  проваджень на розгляд до суду, у порівнянні з минулим аналогічним звітним періодом .

         Показник кількості залишку кримінальних справ та кримінальних проваджень за періоди, що порівнюються  збільшився ( 153 кримінальні провадження (справи)  –  2017 рік, 143 кримінальних проваджень (справ) -   2016 рік ).

         Даний показник  кримінальних справ та кримінальних проваджень міг би бути значно менше. Причиною не реалізації зменшення цього показника до мінімуму, а також причиною тривалого не розгляду кримінальних справ є :

         - надмірне навантаження судів через неналежне кадрове забезпечення ( у  суді більше навантаження суддів, ніж то передбачено з розрахунку роботи 9 суддів );

         - неявка учасників процесу ( як з поважних причин: хвороба, відрядження за межі міста, району, області, країни та ін., так і без поважних причин). Найчастіше не з'являються до суду захисники, свідки, потерпілі в складних, багатоепізодних, великих за обсягом кримінальних справах, із великою кількістю обвинувачених та інших учасників судового розгляду:

 

Не застосовується суддями у практиці розгляду судових справ даної категорії законодавча можливість накладення грошового стягнення на учасників кримінального провадження за неприбуття на виклик до суду без поважних причин або неповідомлення про причини неприбуття.

 

По кримінальним провадженням постановою суду призначаються  експертизи, в результаті того, що органами досудового розслідування проводиться розслідування по справі поверхнево і не встановлюються всі обставини скоєння злочину. Наслідком цього є те, що судом призначається проведення експертиз, які практично повинні призначати органи досудового розслідування, а виконання постанов про призначення   експертизи по справі, у свою чергу, затягується на тривалий час.

         По кримінальним справам, по обвинуваченню осіб за скоєння тяжкого злочину, чи то особа скоїла злочин під час іспитового строку, або злочин скоєно особою раніше судимою, органами досудового розслідування дуже часто не вирішується питання про обрання обвинуваченому міри запобіжного заходу, що часто в подальшому призводить до оголошення даного обвинуваченого в розшук.

         З метою вчасного і якісного розгляду кримінальних справ, що перебувають у провадженні суддів протягом  2017 року суддями вживаються заходи для своєчасного розгляду справ у вигляді винесення постанов про примусовий привід обвинуваченого,  свідка; винесення постанови про заміну запобіжного заходу на більш жорсткий запобіжний захід, у тому числі на взяття під варту, здійснення різного роду запитів тощо. Крім того, помічником голови суду, помічниками суддів,  відповідальною за статистичні показники особою суду систематично здійснюється облік оперативності розгляду кримінальних справ у зведеному вигляді по суду, (“ Звіт місцевих загальних судів про розгляд судових справ         ” (№ 1-мзс,) що знаходяться у провадженні суддів. Зазначений облік дає змогу голові суду тримати на постійному контролі кримінальні справи, які перебували у провадженні суду понад 6 місяців, у тому числі справи, по яким особи утримувалися під вартою та вжиті суддями заходи реагування з метою підвищення оперативності розгляду справ. Свій позитивний вплив справляє і виведення консультантом суду  на 1 число кожного місяця залишків нерозглянутих справ за категоріями кожного судді з метою упорядкування питання навантаження суддів суду по розгляду справ. Головою суду проводяться наради суддів суду з приводу строків та кількості розгляду справ, а також з приводу причин оголошення перерв по справам усіх категорій. Обговорюються питання оперативності та якості роботи.

 

Стан розгляду судом цивільних та адміністративних справ, що перебували у провадженні суду протягом 2017 року

 

         Що стосується  аналізу статистичних даних по розгляду судом цивільних та адміністративних справ протягом 2017 року, спостерігається тенденція зменшення надходження   цивільних  справ   та збільшення надходження  адміністративних  справ до суду.

         Так, протягом 2017 року на розгляді у суді перебувало  37  заяв про видачу судового наказу, що на 3 заяви більше, ніж у 2016 році ( у 2016 році -34). Надійшло 8 заяв про скасування судового наказу, у 2016 році таких заяв було  10.

         У 2017 році на розгляді у суді перебувало 1225 позовних заяв, а в 2016 році 1229 позовних заяв, що на 4 позови менше.

         Протягом 2017 року на розгляді у суді перебувала 141 заяви окремого провадження у той час, як у 2016 році цей показник дорівнює 144 заявам, що на 3 одиниці менше.

         Щодо адміністративних справ, то протягом 2017 року усього знаходилося у провадженні суду 171 позовна заява, поданих на розгляд до суду в порядку, передбаченому діючим кодексом адміністративного судочинства України, що на 68 одиниць більше, ніж у минулому році ( 103 позовні заяви у 2016 році ).

         Заяви про перегляд судових рішень за нововиявленими обставинами,  протягом 2016 року, до суду не надходили.

         Протягом 2017 року із загальної кількості заяв про видачу судового наказу (37 одиниць) розглянуто з відмовою у прийнятті заяв - 9; з поверненням заявнику – 5; із виданням судового наказу - 21 заява.  При розгляді даної категорії справ  суддями не було допущено жодного порушення  строків, встановлених ЦПК України . Про скасування судового наказу протягом 2017  року  надійшло 8 заяв. Із загальної кількості заяв про скасування судового наказу  скасовано судовий наказ по  6 заявам . Одну  заяву про скасування судового наказу залишено без розгляду, одну заяву повернуто.

         Із 1225 позовних заяв, що перебували у провадженні суду протягом 2017 року, розглянуто 111 позовних заяв з поверненням позивачу; по 12 заявам відмовлено у відкритті провадження, з відкриттям провадження у справі розглянуто  1037 заяв. 226 цивільні справи позовного провадження знаходилися у залишку справ на початок звітного року та 1061 справа надійшла у звітному році. Таким чином, протягом 2017 року у провадженні суду перебувало 1287 справ, з них розглянуто 1077 справи або 83,7 %  від загальної кількості справ, що перебували у провадженні суду ( у 2016 році 1052 справи або 82,2 % від загальної кількості справ – 1280 ). З них розглянуто з ухваленням рішення 963 справи ( 89,4 % від кількості розглянутих справ); у 23 ( 2,1 % ) справах провадження закрито; залишено без розгляду – 84 ( 7,8 % ); передано в інші суди – 7 (0,6 %). Крім того, з 1077 розглянутих цивільних справ позовного провадження по 1 – порушено термін розгляду справ у той час, як у 2016 році з 1052 розглянутих цивільних справ  по 13 – порушено термін розгляду справ. Залишилися нерозглянутими станом на 01.01.2018 – 210 справ або 16,3 %  до кількості справ, що перебували у провадженні суду протягом звітного року  ( у 2016 році 228 справ  ).

         Із загальної кількості заяв окремого провадження ( 141 одиниця ), що перебували у провадженні суду протягом звітного року, 17 заяв повернуто, по 2 заявам відмовлено у відкритті провадження, по 122 відкрито провадження у справі. 12 справ знаходилось у провадженні суду як залишок нерозглянутих справ на початок звітного року і 122 справи вказаної категорії надійшло у звітному році. Із 134 справ окремого провадження   розглянуто 115 справ, у т.ч. з ухваленням рішення – 112; із закриттям провадження у справі – 0; із залишенням заяви без розгляду – 3.

Станом на 01.01.2018 у залишку нерозглянутих справ окремого провадження залишилось 19 справ.

         Із 171 позовної заяви, поданої у 2017 році до суду у порядку адміністративного судочинства, розглянуто з поверненням позовних заяв –5; залишено без розгляду 33 позовні заяви, з відмовою у відкритті провадження –4, з відкриттям провадження у справі – 128. 17 справ на початок звітного періоду знаходилися у залишку нерозглянутих справ і 130 справ надійшло у 2017 році. Так, з 147 адміністративних справ закінчено провадження по 125 справам, з них із прийняттям постанови – 116; із закриттям провадження у справі – 1; із залишенням заяви без розгляду – 7;   передано в інші суди - 1. У залишку нерозглянутих адміністративних справ станом на 01.01.2018  перебуває 22 справи, із них провадження по яких зупинено -2.

         Протягом 2017 року сума судового збору сплаченого добровільно в цивільних справах складає 1013046 грн., у той час, коли ця сума за минулий рік становить 1185408 грн.; в адміністративних справах сума судового збору сплаченого добровільно складає  35602 грн., у той час, коли ця сума за минулий рік становить  25 тис. 241  грн., за винесення судом постанов про накладення адміністративного стягнення - 15 тис. 271 грн., у той час, коли ця сума за минулий рік становить 13 тис.781 грн..

 

В И С Н О В К И :

          Аналізуючи загальну кількість цивільних та адміністративних справ, що знаходилися у провадженні суду протягом звітного періоду, можна зробити висновок, що спостерігається тенденція зменшення надходження  цивільних  та збільшення надходження  адміністративних справ на розгляд до суду.

                  На оперативність розгляду цивільних та адміністративних справ впливають такі фактори:

         - збільшене навантаження суддів суду через неналежне кадрове забезпечення ( у  суді більше навантаження суддів, ніж то передбачено з розрахунку роботи 9 суддів згідно затвердженого штатного розпису суду на 2017 рік );

         - неявка учасників процесу ( як з поважних причин: хвороба, відрядження за межі міста, району, області, країни та ін., так і без поважних причин);

         - виклик свідків ( додатково );

         - зайнятість представників  в іншому судовому процесі;           

         - дуже довгий час виконуються доручення суду по провадженню окремих процесуальних дій судами інших країн.

        

         Кожна справа, за якою порушуються строки розгляду, встановлені законом знаходяться на контролі голови суду і судді, в провадженні яких вони знаходяться.

         Кожного звітного періоду ( півріччя, рік ) проводяться наради всіх працівників суду за підсумками роботи за звітне півріччя, рік на предмет усунення  порушень і не допущення їх у подальшому. Крім того, головою суду проводяться наради із суддями суду з приводу строків та кількості розгляду справ за робочий місяць, а також з приводу причин оголошення перерв по справам усіх категорій. Обговорюються питання оперативності та якості роботи.

Стан розгляду судом справ про адміністративні правопорушення, що                   перебували у провадженні суду протягом 2017 року

         Аналіз справ про адміністративні правопорушення свідчить про  зменшення кількості справ, що надходили на розгляд до суду протягом 2017 року. Статистичні дані загальної кількості справ, що перебували у провадженні суду  протягом 2017 року дорівнюють 664 справам, у порівнянні з минулим роком цей показник на 156 справ або на 18,6 % менше ( у 2016 році 840 справ). Для належного оформлення повернуто 62 справи ( що складає близько 9,3 % від загальної кількості справ, що перебували у провадженні суду протягом звітного року), у той час як у 2016  році цей показник дорівнює 9 справам.

         Судді розглянули справи про адміністративні правопорушення з винесенням постанов стосовно 594 осіб, що на 188 справ або 24 % менше від показника 2016 року ( у 2016 році 782 справи).

         У 2017 році судом винесено 238 постанов про закриття провадження у справі; у зв’язку з закінченням строків, передбачених ст.38 КпАП України стосовно 85 осіб або  35,7 %  від числа осіб, стосовно яких справи закрито; у зв’язку з малозначністю вчиненого правопорушення стосовно 95 осіб або 39,9 % від числа осіб, стосовно яких справи закрито; у зв’язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення стосовно 57 осіб або 23,9 % від числа осіб, стосовно яких справи закрито.

         Винесено постанову про застосування заходів впливу, передбачених ст.24-1 КУпАП відносно 66 осіб,  цей показник у порівнянні з 2016 роком збільшився  на 9 одиниць.

         Винесено постанов про накладення адміністративного стягнення стосовно 290 осіб. За своєю структурою стягнення розподіляються таким чином : штрафи  складають  62 % (180) від усієї кількості стягнень, попередження – 3,1 % (9); адміністративний арешт  – 5,2% (15), громадські роботи –  29,7 % (86).

         Зменшилась  кількість залишків (2017 рік – 24, 2016 рік – 27).

         Сума накладеного судом штрафу дорівнює 413 тис. 568 грн., з неї сплачено добровільно правопорушниками 68тис. 833грн.

        

         Результати проведеного аналізу дають підстави зробити наступний висновок: в цілому справи судом розглядаються у відповідності з вимогами чинного законодавства України, що сприяє повному, всебічному і об'єктивному розгляду справ усіх категорій.

 

П Р О П О З И Ц І Ї:

 

  1. Обговорити аналіз даних судової статистики за 2017 рік на оперативній нараді працівників суду.
  2. Копію цього аналізу надіслати до територіального управління Державної судової адміністрації в Кіровоградській області.

3.Помічниками суддів вести щомісячний контроль за строками розгляду справ усіх категорій, кількості справ із зупиненим провадженням, облік підстав зупинення, вжитих заходів щодо оперативності розгляду справ, що перебувають у провадженні відповідного судді, з систематичним доповіданням голові суду для здійснення ретельного контролю  головою суду і звітування по цим справам кожного судді.

  1. Проведення головою суду щомісячних нарад суддів з метою обговорення питань оперативності та якості роботи.

 

 

         Керівник апарату

Знам”янського  міськрайонного суду

Кіровоградської області                                                            А.В.Михайлова

 

Хоренженко Т.М.  2-31-05